Kategorie
Piec konwekcyjno-parowy

Rodzaje pieców konwekcyjno-parowych

Pierwszy piekarnik z wentylatorem do cyrkulacji powietrza został wynaleziony w 1914 roku, ale nigdy nie został wprowadzony na rynek. Z kolei pierwszym szeroko stosowanym piecem konwekcyjnym był Maxson Whirlwind Oven, wynaleziony w 1945 roku. W 1976 firma Rational udoskonaliła piec o technologię parową. Od tego czasu branża dynamicznie się rozwija, a sam produkt powstaje w setkach odsłon, rodzai i form. I tu nasuwa się pytanie:

Jaki rodzaj pieca konwekcyjnego wybrać?

  • Podział ze względu na zasilanie:

Tutaj mamy do dyspozycji zasilanie elektryczne, zasilanie na prąd lub gaz/prąd. O naszym wyborze powinien decydować fakt, jaki układ instalacji posiadamy w zapleczu kuchennym lokalu. Aczkolwiek warto wziąć pod uwagę, że piece na prąd dają dużo większe możliwości, jeśli chodzi o sposób obróbki potraw i są znacznie tańsze w zakupie, chociaż ceny gazu są niższe niż prądu. W tym miejscu przyda się Twoja kalkulacja oraz odpowiedź na pytanie czy wolisz ponieść większe nakłady inwestycyjne, czy koszty eksploatacji?

PIEC KONWEKCYJNO-PAROWY RATIONAL SelfCookingCenter
PIEC KONWEKCYJNO-PAROWY RATIONAL – piec elektryczny
  • Podział ze względu na przeznaczenie:

Pierwszy typ to piece gastronomiczne, czyli najczęściej używane. Kolejny to cukiernicze lub cukierniczo-piekarnicze – mają mniej funkcji niż piece gastronomiczne i są skonstruowane typowo do wypieków ciast. Dodatkowo posiadają komorę wzrostową tzw. garownik. Trzeci rodzaj to piekarniki parowe i odpiekowe – do mrożonego pieczywa lub innych wypieków. Musisz więc zastanowić się jaki profil posiada Twój lokal oraz o co ewentualnie zamierzasz rozszerzać kartę dań w przyszłości.

Piec konwekcyjno – parowy 5x GN 1/1, gazowy
Piec konwekcyjno – parowy Hendi, piec gazowy
  • Podział ze względu na wielkość:

Tutaj możliwości są nieograniczone. Konkurencja na rynku jest tak duża, że producenci prześcigają się w oferowaniu pieców o najróżniejszych wymiarach i pojemnościach –  od 3 po 20 półek dostosowanych do prowadnic 2/3 GN, 1/1 GN, 2/1 GN oraz 600×400 EN. Wielkość musisz więc dobrać indywidualnie, zakładając rozwój Twojego lokalu w przyszłości.

Piec konwekcyjny, 1 komorowy, panel elektroniczny
Piec konwekcyjny, 1 komorowy o wymiarach 930x1055x1100
  • Podział ze względu na producentów:

Wspomniany Rational, Convotherm, Electrolux, Inoxtrend, Alphatech, Unox to tylko wierzchołek góry lodowej. Producentów pieców można liczyć w dziesiątkach! Każdy z nich posiada wady i zalety. Np. ciekawą wartością dodaną do pieców Convotherm i Electrolux jest szkolenie kucharskie wykonane przez zrzeszonego z marką szefa kuchni, który zdradzi tajniki i funkcje w zakupionym piecu. Nie mniej jednak warto poczytać opinie o samym produkcie – poszukaj na forach, na grupach na FB, zasięgnij opinii innych gastronomii. Piec konwekcyjno-parowy to w końcu inwestycja na kilkadziesiąt lat!

Trzymamy kciuki za Twój lokal!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.