Kategorie
Urządzenia do gastronomii

Jak użytkować piec konwekcyjny?

Piece konwekcyjno-parowe były rewolucją na rynku urządzeń gastronomicznych i kilka lat później stały się obowiązkowym elementem wyposażenia kuchni. Dziś żaden szanujący się lokal, restauracja, kuchnia hotelowa nie wyobraża sobie sprawnego funkcjonowania bez tego typu sprzętu. Jeśli i Ty przymierzasz się do otwarcia gastronomii, zapoznaj się ze specyfiką i rodzajami pieców konwekcyjno-parowych.

Każdy piec konwekcyjny potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Aby posłużył nam zakładanych kilkanaście lat, należy go odpowiednio użytkować. Przede wszystkim przestrzegając kilku poniższych zasad.

Jak wykorzystywać piece konwekcyjne?

Podobnie jak w przypadku wszystkich urządzeń gastronomicznych, trzeba je wykorzystywać zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem. Piece konwekcyjne mają bowiem te zaletę, że są one raczej nisko awaryjne i jeśli dochodzi do uszkodzenia, to zazwyczaj z winy użytkownika. Najczęściej powodem jest brak właściwego czyszczenia, co czasami powoduje osadzanie się kamienia kotłowego. Jednak i ten problem możemy mieć z głowy, ponieważ w nowoczesnych piecach, czyszczenie odbywa się przy pomocy mechanizmu automatycznego. W przeciwnym wypadku należy wykonać go manualnie.

Jak pielęgnować i konserwować piec?

piec konwekcyjno - parowy w restauracji

Do pielęgnacji obudowy używa się przeznaczonych do tego preparatów. Najczęściej obudowa pieca wykonana jest ze stali nierdzewnej, więc dopasowanie odpowiedniego środka nie sprawia problemów.

W filmie poniżej znajdziecie prosty instruktarz jak umyć piec konwekcyjno-parowy:

Usterka pieca konwekcyjnego

W razie pojawienia się jakiejkolwiek usterki należy niezwłocznie zgłosić ten fakt serwisantom. Sprzętem powinni zajmować się profesjonaliści, którzy mają w tej dziedzinie doświadczenie. Naprawa własnymi siłami może zakończyć się porażką, a co gorsza powoduje utratę gwarancji.

Profesjonalny autoryzowany lub niezależny serwis pieców bez problemy znajdziecie w wyszukiwarce, jednak już na etapie zakupu pieca warto zapytać hurtowni co w sytuacji awarii. Niektóre hurtownie gastronomiczne oferują serwis lub przynajmniej kierują do zaufanych specjalistów.

Życzymy powodzenia w prowadzeniu lokalu gastronomicznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.